fot.unsplash.com

Zakup nowego samochodu to często coś, co nas ekscytuje i cieszy. Nie ma w tym nic dziwnego. Jednak daj sobie chwilę na wstrzymanie. To dość skomplikowana i trudna sprawa. Nie możesz zapomnieć o istotnych szczegółach całego tego procesu. Z tego powodu przygotowaliśmy dla ciebie serię artykułów dotyczących kupna samochodu. Poruszamy nie tylko kwestię miejsca, a raczej osoby, od której owy pojazd kupujesz, ale i różne marki.

Ten artykuł to wstęp do całej serii. Poinstruujemy cię, co dokładnie sprawdzić i jak podejść do kupna samochodu. 

Co powinieneś wiedzieć o kupowaniu pojazdu
fot.unsplash.com

Zanim zdecydujesz się na zakup samochodu, powinieneś przeanalizować obecną sytuację na rynku, wybrać odpowiednią markę i model. Chcesz przecież cieszyć się swoim pojazdem przez długie lata, dlatego zadbaj by był on spersonalizowany względem twoich potrzeb. Zwróć uwagę na rodzaj nadwozia, skrzyni biegów czy na wyposażenie dodatkowe samochodu, który chcesz nabyć. Poniżej przedstawiamy tematykę artykułów z tej serii oraz problematykę, jakiej będzie ona dotykać. Jeśli zadajesz sobie jedno z poniższych pytań, to koniecznie sprawdź sam jakie rozwiązania problemów dla ciebie przygotowaliśmy!

Wrzuć na luz, czyli wymarzone auto wcale nie musi być wymarzone

Czasem zdarza się tak, że upatrzymy sobie konkretny model, kolor, markę i rocznik danego samochodu. Jesteśmy tak podekscytowani, że z tego powodu przymykamy oko na mankamenty i niepewności. Po prostu chcemy mieć to auto i żadne inne nie wchodzi w grę. Z jednej strony to rozumiemy, ponieważ każdy ma prawo do marzeń i każdy może chcieć te marzenia spełniać. Jeśli jednak wiesz, że jesteś ogromnie „napalony” na dany samochód, spróbuj ochłonąć. Nie sugerujemy ci, że masz całkowicie porzucić pomysł zakupu konkretnego modelu, ale po prostu, abyś nie dał marzeniom zasłonić realnej sytuacji.

Nie jesteś mechanikiem? Weź kogoś kto się zna lub podjedź na stację diagnostyczną

Nie znasz się na samochodach? Spokojnie, to nie koniec świata. Popytaj. Może ktoś w twoim otoczeniu ma większą wiedzę lub chłopak twojej koleżanki jest mechanikiem samochodowym. Zaproponuj mu przysłowiową „flaszkę” w zamian za pojechanie razem z tobą na oględziny samochodu. W najgorszym wypadku, jeśli nie znasz nikogo, ani nie masz w rodzinie czy wśród znajomych żadnego eksperta – podjedź na stację diagnostyczną.

Co powinieneś wiedzieć o kupowaniu pojazdu
fot.unsplash.com

Sprawdzaj papiery i papierki zanim zdecydujesz się podpisać umowę kupna-sprzedaży

Kluczowy element to nie tylko zweryfikowanie stanu pojazd, ale i zajrzenie i zweryfikowanie wszystkich dokumentów. Upewnij  się, że samochód jest wolny od wad prawnych. Sprawdź, czy osoba z którą rozmawiasz to faktycznie osoba, która wpisana jest w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Sprawdź, czy wszystkie dane na umowie się zgadzają. Możesz także skorzystać z rządowej strony „Historia pojazdu” i sprawdzić tam ile auto miało właścicieli, jaki jest ostatni odnotowany przegląd, czy auto ma aktualne OC i przegląd techniczny.

https://historiapojazdu.gov.pl <- na tej stronie możesz wygenerować DARMOWY raport odnośnie samochodu. Potrzebujesz numerów VIN, numeru rejestracji oraz innych danych, które są dostępne w dowodzie rejestracyjnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here