Dlaczego warto zdecydować się na wzięcie samochodu w leasing
fot.unsplash.com

Marzy ci się auto z salonu, ale niestety nie jesteś w stanie wydać kilkudziesięciu albo nawet kilkuset tysięcy złotych na nowy samochód? Jeśli tak to opcja wzięcia pojazdu w leasing jest właśnie dla ciebie. W poniższym artykule przedstawiamy garść przydatnych informacji dotyczących tego zagadnienia. Jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z całą serią artykułów, w której rozwiewamy wątpliwości zakupu samochodu z rynku wtórnego oraz z salonu, ponadto znajdziesz tam wiele informacji na temat poszczególnych modeli i marek!

Dlaczego warto zdecydować się na wzięcie samochodu w leasing
fot.unsplash.com

Auto w leasing czy to najlepsze rozwiązanie?

Czym jest leasing? W najprościej mówiąc, jest to prosta i stosunkowo tania forma finansowania zakupu, użytkowania samochodu nie tylko w firmie, ale i także i dobry sposób na zdobycie auta jako osoba prywatna.

Jak rozumieć leasing operacyjny?

To proces, w którym zewnętrzna instytucja finansowa, w tym wypadku firma leasingowa kupuje samochód wskazany przez klienta. Kupuje wprost od producenta, więc można śmiało powiedzieć, że nawet jeśli jest wyprodukowane w roku ubiegłym lub nawet wcześniej to jest nowe. Od strony prawnej wygląda to tak, że firma leasingowa płaci za samochód i jest jego właścicielem, a jednocześnie użycza swojemu klientowi odpłatnie tak, że może tym autem jeździć i je użytkować. Za każdy miesiąc użytkowania wystawia fakturę, a taką fakturę nabywca samochodu musi opłacać tej firmie leasingowej. Dla leasingodawcy ryzyko związane z niespłaceniem zobowiązania nie istnieje, ponieważ samochód należy do niego, a nie do klienta, który zwykle wpłacił kapitał początkowy rzędu kilkunastu procent. Tym samym leasingodawca może przyznać preferencyjne warunki. Najczęściej klient nie zapłaci za auto tyle ile ono faktycznie jest warte w momencie zakupu. Finalnie firma leasingowa policzy sobie za samochód około 5% więcej niż zapłacilibyśmy kupując nowy samochód za gotówkę w salonie.

Dlaczego warto zdecydować się na wzięcie samochodu w leasing
fot.unsplash.com

Co musisz zrobić kiedy skończy się okres leasingowania pojazdu?

Po zakończeniu leasingu masz dwie możliwości:

Wykup samochodu od firmy leasingowej za ustaloną wcześniej kwotę, a następnie dalsze użytkowanie tego samochodu. Auto może przejść w majątek firmy lub w posiadanie prywatne. Jednym z plusów wykupu auta po leasingu jest niska cena, jaką zapłacimy. Będzie ona zdecydowanie niższa niż wartość rynkowa.

Zrezygnowanie z wykupu pojazdu i pozostawienie go firmie leasingowej. Unikniemy w ten sposób przy odsprzedaży takiego pojazdu konieczności płacenia podatku od dochodu.

O czym musisz pamiętać biorąc samochód w leasing?

Osoba decydująca się na leasing jest zobowiązana do ponoszenia wszystkich kosztów obsługi i ubezpieczenia samochodu we własnym zakresie.

Zakup używanego znacząco różni się od kupowania pojazdu nowego czy nawet takiego z wyprzedaży danego rocznika, ale wciąż z salonu. W zależności od wybranej marki na zakup samochodu używanego należy przeznaczyć co najmniej kilka tysięcy złotych jeśli chcielibyśmy kupić nowszy samochód, musimy liczyć się z kosztem wynoszącym nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ważne, aby znaleźć model, który będzie w dobrym stanie technicznym oraz wizualnym. Każdy przyszły nabywca chce, by auto było sprawne i zapewniało bezpieczną eksploatację.

Cena używanych samochodów kusi przyszłych nabywców!

Nie od dziś wiadomo, że rzeczy używane, a także rzeczy z rynku wtórnego są dużo tańsze niż ich odpowiedniki w stanie nowości. Tak jak ma się to w przypadku mieszkań czy komputerów tak samo i samochody używane są zdecydowanie tańsze niż nowe modele. Większość pojazdów w pierwszych latach eksploatacji traci najwięcej na swej wartości. Dlatego tak bardzo opłaca się brać młodsze używane samochody. Tak naprawde Zadbany kilkuletni samochód jest więc dużo tańszym i lepszym rozwiązaniem niż nowy samochód wprost z salonu.

Jazda próbna pomoże ci podjąć ostateczną decyzję!

Jazda próbna to bardzo ważny element, który musi nastąpić przed zakupem samochodu! Jazda, z której możemy skorzystać przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie, jest dla każdego kierowcy absolutną koniecznością. To w jej trakcie możemy się przekonać, czy wybrany samochód będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem i czy za kierownicą swego ulubionego modelu faktycznie dobrze się czujem możliwość udania się na jazdę próbną dokładnie tym modelem, który chcemy kupić. Oczywiście podczas jazdy próbnej możemy także przekonać się, czy pojazd nie posiada wad i mankamentów widocznych lub wyczuwalnych na pierwszy rzut oka.

Samochód używany lepiej wybrać taki od osoby prywatnej czy z komisu?

W przypadku osoby prywatnej samochody zazwyczaj są w lepszym stanie technicznym niż auta w komisie. Dodatkowo duża część z nich została kupiona i serwisowana w polskich salonach.

W przypadku komisów samochodowych w jednym miejscu znajduje się wiele różnych aut. Duży wybór modeli oraz roczników sprawia, że istnieje większe prawdopodobieństwo, że znajdziemy to, czego szukamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here