Jakie masz obowiązki jako nabywca samochodu
fot.unsplash.com

Jeśli jesteś człowiekiem na starcie swojego życia, który jeszcze nie miał okazji kupić swojego pierwszego samochodu lub innego środka transportu, to seria artykułów, którą dla ciebie przygotowaliśmy pod tytułem ”Co powinieneś wiedzieć o kupowaniu pojazdu?” jest właśnie dla Ciebie. Odpowiemy w niej na najważniejsze pytania i wątpliwości związane z zakupem samochodu. Przedstawimy także wady i zalety najpopularniejszych marek i modeli samochodów. Dzięki nam dowiesz się, czy warto zdecydować się na zakup pojazdu z Automatyczną skrzynią biegów lub jej odpowiednikiem w wersji manualnej. Porównamy plusy i minusy zakupu samochodu nowego, wzięcia go w leasing lub kupna pojazdu z rynku wtórnego. W tym artykule znajdziesz wszystkie ważne informacje dotyczące twoich obowiązków wymaganych przez prawo jako osoby kupującej samochód.

Jakie masz obowiązki jako nabywca samochodu
fot.unsplash.com

Umowa kupna-sprzedaży, najważniejszy dokument podczas zakupu pojazdu

Podpisanie umowy kupna-sprzedaży to pierwszy i najważniejszy krok do wejścia w posiadanie samochodu. Warto zwrócić uwagę na wszystkie jej szczegóły tak, aby umowa nie zawierała żadnych niedomówień i była korzystna zarówno dla kupującego jak i sprzedającego. Dobrze skonstruowana będzie chroniła zarówno sprzedawcę, jak i kupującego.

Oto lista informacji, które muszą znaleźć się na umowie kupna-sprzedaży:

  • Personalia takie jak imię i nazwisko osoby sprzedającej i kupującej.
  • Nazwa i numer dokumentu za pomącą którego można zidentyfikować sprzedającego i kupującego.
  • Numer Pesel kupującego i sprzedającego.
  • Adres zameldowania i zamieszkania sprzedającego i kupującego,
  • dane dotyczące pojazdu takie jak jego marka, model, rok, w którym samochód został wyprodukowany, przebieg, numer rejestracyjny oraz numer VIN.
  • Dane dotyczące aktualnego ubezpieczenia OC.
  • Kwota, za którą samochód zostanie sprzedany, warto zaznaczyć, że powinna być zapisana także słownie.
  • Podpis właściciela pojazdu wraz z podpisami wszystkich współwłaścicieli pojazdu.
  • Data i miejsce zawarcia umowy.
  • Określenie, która ze stron ponosi koszty związane z zawarciem umowy.
  • Oświadczenie kupującego, że zna stan techniczny pojazdu i nie ma co do niego zastrzeżeń.

Jakich obowiązków będziesz musiał dopełnić kupując samochód?

Jako świeżo upieczony właściciel samochodu będziesz zmuszony do wykupu oraz regularnego opłacania polisy OC, czyli tak zwanego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. W wypadku kiedy kupujesz pojazd od handlarza to od momentu sfinalizowania transakcji, odpowiadasz za to, aby był on ubezpieczony.

Jakie masz obowiązki jako nabywca samochodu
fot.unsplash.com

W takim wypadku możesz:

  1. Zmienić firmę ubezpieczającą co oczywiście wiązać się będzie z wypowiedzeniem obecnej umowy i z zawarciem nowej. Należy jednocześnie pamiętać, że przerwa w ciągłości polisy OC wiąże się z opłatą, która znacząco uszczupli nasz portfel.
  2. Pozostać przy polisie otrzymanej wraz z pojazdem w momencie sfinalizowania umowy kupna-sprzedaży. Warto mieć na uwadze, że ubezpieczyciel ma prawo do rekalkulacji składki to jest ponownego oszacowania ryzyka dla ubezpieczenia pojazdu. Oszacowane ryzyko może być wyższe z powodu wieku nowego kierowcy, a także z powodu czasu, od jakiego jest posiadaczem prawa do jazdy pojazdami mechanicznymi. Jeśli szacunkowe ryzyko uszkodzenia pojazdu wzrośnie, to ubezpieczyciel ma prawo wezwać właściciela auta do dopłaty do obecnego ubezpieczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here