Zakup nowego mieszkania lub domu wiąże się z wyjątkową ekscytacją ze strony kupującego. Jednak przy handlu nieruchomościami nie ma miejsca na porywczość i dawanie się ponosić emocją. Warto dać sobie chwile na oddech i spokojne przeanalizowanie sytuacji. Właśnie po to powstał ten artykuł, a właściwie nie tylko po to! W poniższym artykule przedstawimy ci wszystkie „za” i „przeciw” Zakupu domu w celu wynajęcia go potem przyszłym najemcą. Pamiętaj, że rentierstwo i deweloperstwo to dość skomplikowana i trudna sprawa. Dlatego tak ważne, żebyś rozważył wszystkie możliwości, zarówno finansowe jak i prawne. W tym wszystkim pomoże ci artykuł, który możesz przeczytać poniżej oraz seria artykułów, w której przygotowaliśmy odpowiedzi na kilka najczęstszych pytań związanych z rynkiem nieruchomości. Nie zwlekaj i sprawdź sam, czego możesz się dowiedzieć!
Co powinieneś wiedzieć o rynku nieruchomości?
- Czy warto zdecydować się na zakup mieszkania za kredyt hipoteczny?
- Czy warto zdecydować się na zakup mieszkania za gotówkę?
- Czy warto zdecydować się na zakup mieszkania od dewelopera?
- Czy warto zdecydować się na zakup mieszkania z rynku wtórnego?
- Czy warto zdecydować się na zakup mieszkania w celu wynajęcia go?
- Czy warto zdecydować się na zakup mieszkania w celu zrobienia tzw. ”flip’a” czyli odsprzedania go za większą sumę?
- Czy warto zdecydować się na zakup domu w celu wynajęcia go?
- Czy warto zdecydować się na mieszkanie w Towarzystwie Budownictwa Społecznego?
- Czy warto zdecydować się na zakup domu wraz z działką?
- Czy warto zdecydować się na wybudowanie domu na działce?
- Czy warto zdecydować się na zakup domu modułowego?
Dom pod wynajem czy taka inwestycja się opłaci?
Wynajęcie lokalu mieszkalnego, a co dopiero domu może być zadaniem o wiele trudniejsze niż wynajmowanie mieszkania. Jednak dużym plusem wynajęcia domu jest jego potencjał zarobkowy. Najbardziej sprawdzonym rozwiązaniem jest wynajem domu na pokoje, większej grupie najemców czy po dokonaniu podziału domu na odrębne mieszkania, z których będziemy czerpać profity. Sytuację, w której inwestor buduje dom od razu z przeznaczeniem pod wynajem, nie zdarzają się często, co nie znaczy, że takie działania nie są opłacalne.
Jakich opłat możemy spodziewać się przy eksploatacji domu, które nie występują w przypadku mieszkań?
- Ogrzewanie jest to jeden z wielu wydatków, z którym musimy się liczyć w przypadku posiadania domku jednorodzinnego. Co prawda mieszkanie też trzeba ogrzać, ale większość mieszkań ma takie ogrzewanie opłacane w ramach czynszu.
- Ciepła woda użytkowa to kolejny dodatek do naszych rachunków eksploatacyjnych, który będziemy musieli opłacić z własnej kieszeni w przeciwieństwie do mieszkań, w których taką wodę mamy wliczoną w czynsz.
Dlaczego boimy się inwestować w domy pod wynajem?
Istotnym czynnikiem, który sprawia, że rzadziej inwestujemy w domy pod wynajem niż w mieszkania w tym samym celu, jest różnica cenowa. Domy są znacznie droższe od mieszkań. Choć koszty, jakie poniesiemy za metr kwadratowy powierzchni użytkowej, jest zazwyczaj niższy, to wysoka cena wynika przede wszystkim z metrażu, o wiele większego niż ma się to w przypadku mieszkań oraz z powodu konieczności wykupienia działki, na której dom jest zbudowany. Zatem biorąc pod uwagę cenę domu wraz z działką, możemy śmiało założyć, że w cenie takiego domu zmieszczą się spokojnie dwa mieszkania.
Kolejny ważny aspekt to sprawa ewentualnych najemców lokalu. Na dom w całości znacznie ciężej znaleźć osobę, która podejmie się najmu niż na mieszkanie. Najemcy w Polsce najczęściej traktują życie na wynajmie jako stan tymczasowy i dążą do oszczędzenia jak największej ilości gotówki w celu zainwestowania w swoją nieruchomość. Na takie rozwiązanie decydują się najczęściej ludzie młodzi, będący na dorobku, niezbyt zamożni.
Ludzie, których stać na wynajem domu jednorodzinnego, najczęściej zdecydują się na zakup takiej nieruchomości. Nawet jeżeli oznaczać to może wzięcie kredytu hipotecznego na najbliższe 20-30 lat.