mieszkanie w TBS
fot.unsplash.com

Zakup mieszkania to nie lada wyzwanie. W końcu mieszkań jest dużo i sposobów na zakup nieruchomości również. Kredyt, wynajem, gotówka, wynajem od miasta. Do wyboru do koloru. Który sposób jest jednak najlepszy? Cóż tutaj wiele zależy od ciebie i od twojej rodziny oraz potrzeb. To, że jeden będzie zadowolony z kredytu, nie oznacza, że każdy będzie. Dziś porozmawiamy o mieszkaniach z TBS, czyli z Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Czy to dobre rozwiązanie? Jakie są plusy i minusy? Odpowiadamy!

Zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania lub domu, dobrze jest przeanalizować obecną sytuację na rynku nieruchomości, wybrać odpowiedni moment i zaplanować dokładnie jaką drogę chcemy obrać przy zakupie nieruchomości w której mamy zamiar spędzić resztę życia. Jest to poważna decyzja która rzutować będzie na resztę naszego życia dlatego nie warto jej podejmować pochopnie. 

mieszkanie w TBS
fot.unsplash.com

Co powinieneś wiedzieć o rynku nieruchomości?

  1. Czy warto zdecydować się na zakup mieszkania za kredyt hipoteczny?
  2. Czy warto zdecydować się na zakup mieszkania za gotówkę?
  3. Czy warto zdecydować się na zakup mieszkania od dewelopera?
  4. Czy warto zdecydować się na zakup mieszkania z rynku wtórnego?
  5. Czy warto zdecydować się na zakup mieszkania w celu wynajęcia go?
  6. Czy warto zdecydować się na zakup mieszkania w celu zrobienia tzw. ”flip’a” czyli odsprzedania go za większą sumę?
  7. Czy warto zdecydować się na zakup domu w celu wynajęcia go?
  8. Czy warto zdecydować się na mieszkanie w Towarzystwie Budownictwa Społecznego?
  9. Czy warto zdecydować się na zakup domu wraz z działką?
  10. Czy warto zdecydować się na wybudowanie domu na działce? 
  11. Czy warto zdecydować się na zakup domu modułowego?

Czy mieszkanie w Tbs’ach się opłaca?

Towarzystwo Budownictwa Społecznego to rozwiązanie dla osób niezamożnych lub średniozamożnych, które z pewnych przyczyn nie mogą kupić własnego lokum, a pragną zamieszkać w nowym, świeżym mieszkaniu, gdzie czynsz nie jest tak wysoki, jak na wolnym rynku najmu. Najczęściej na tego typu rozwiązanie decydują się rodziny których nie stać na kredyt hipoteczny, do którego w dzisiejszych czasach wymagany jest spory kapitał finansowy w postaci wkładu własnego. Na wkład własny jedni odkładają latami, inni w kilkanaście miesięcy. Warto jednak zaznaczyć, że wkład własny do mieszkania nie może pochodzić z kredytu, czyli branie dwóch kredytów nie wchodzi w grę pod względem prawnym.

Ciężko jednak stwierdzić, czy Towarzystwo Budownictwa Społecznego jest to alternatywny sposób finansowania mieszkania. Czy na pewno jest to lepsza opcja niż kredyt? Czy wychodzi taniej niż wynajem, gdzie często spłacasz czyjś kredyt + dopłacasz do tego? W lokalach z TBS-ów nie znajdziemy nigdy możliwości wykupu ich na własność albowiem samo Towarzystwo Budownictwa Społecznego nie zajmuje się sprzedażą swoich lokali, a jedynie ich wynajmem. Jest to swojego rodzaju wynajem długoterminowy, który może zapewnić osobą wynajmującym stabilność mieszkaniową.

Mieszkanie w TBS, ile to kosztuje?

Jednym z dużych minusów tego typu lokali jest konieczność uiszczenia sporej opłaty początkowej. Jako przyszły klient TBS-u jeszcze przed podpisaniem umowy najmu będziesz zobowiązany wnieść wkład własny wynoszący do 30% kosztów budowy mieszkania.

Kwota ta nigdy nie ulegnie przepadkowi ponieważ, po wygaśnięciu umowy ten wkład zostaje zwrócony. W przypadku kredytu musisz wpłacić 10%, 20% lub 30% wartości nieruchomości, aby móc uzyskać kredyt, jednak w tym wypadku ta kwota „wpisuje” się w kredyt i nie odzyskasz jej. W TBS jest ona do zwrotu po wyprowadzce. 

mieszkanie w TBS
fot.unsplash.com

Jakie wymagania musisz spełnić?

Kolejnym wymogiem jaki muszą spełniać osoby, które chcą skorzystać z tej opcji. Jest kwestia ich zatrudnienia a raczej lokalizacji firmy bądź przedsiębiorstwa w którym pracują. Wyżej wymienieni przyszli najemcy muszą pracować na terenie gminy, w której znajduje się TBS jeśli chcą się starać o najem mieszkanie w takiej towarzystwie.

Jakie są główne plusy mieszkania w TBS’ach?

Mieszkanie w Towarzystwie Budownictwa Społecznego można wynajmować przez wiele lat. Najemca ma duży komfort, bo nie musi się obawiać, że właściciel mieszkania niespodziewanie zerwie umowę najmu z 30-dniowym terminem wypowiedzenia jak może się zdarzyć w przypadku gdy wynajmujemy mieszkanie od osoby prywatnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here