Mieszkanie z rynku wtórnego to często idealny sposób na oszczędność. Zazwyczaj są one tańsze niż mieszkania od dewelopera, które dopiero co powstają. Masz także kolejny plus, jakim jest możliwość zobaczenia mieszkania na żywo. W przypadku zakupu od dewelopera często musisz uzbroić się w cierpliwość i finalnie zobaczysz mieszkanie na żywo, dopiero gdy blok powstanie i mieszkanie zostanie wykończone do stanu deweloperskiego. Czy aby na pewno jednak rynek wtórny to dobre rozwiązanie? Odpowiadamy!
Co powinieneś wiedzieć o rynku nieruchomości?
- Czy warto zdecydować się na zakup mieszkania za kredyt hipoteczny?
- Czy warto zdecydować się na zakup mieszkania za gotówkę?
- Czy warto zdecydować się na zakup mieszkania od dewelopera?
- Czy warto zdecydować się na zakup mieszkania z rynku wtórnego?
- Czy warto zdecydować się na zakup mieszkania w celu wynajęcia go?
- Czy warto zdecydować się na zakup mieszkania w celu zrobienia tzw. ”flip’a” czyli odsprzedania go za większą sumę?
- Czy warto zdecydować się na zakup domu w celu wynajęcia go?
- Czy warto zdecydować się na mieszkanie w Towarzystwie Budownictwa Społecznego?
- Czy warto zdecydować się na zakup domu wraz z działką?
- Czy warto zdecydować się na wybudowanie domu na działce?
- Czy warto zdecydować się na zakup domu modułowego?
Dlaczego powinieneś kupić mieszkanie z rynku wtórnego?
Najczęściej wymienianą zaletą mieszkań z rynku wtórnego jest cena. Najczęściej jest ona znacząco niższa niż te w budownictwie deweloperskim. Dodatkowo istotny jest aspekt negocjacji. W przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego możliwa jest negocjacja ceny tego mieszkania.
Równie znaczącą zaletą często wymienianą zaletą w ogłoszeniach dotyczących mieszkań ”używanych” jest atrakcyjna lokalizacja. Mieszkania z rynku wtórnego zazwyczaj położone są w okolicy, która jest już zabudowana. I najczęściej w najbliższej okolicy trudno się spodziewać gigantycznych zmian, nowych wieżowców, autostrad czy dróg szybkiego ruchu. Dodatkowym atutem jest silnie rozwinięta zabudowa w pobliżu mieszkań, które wybudowane zostały już kilka czy kilkadziesiąt lat wcześniej. Najczęściej w swoim otoczeniu posiadają one w najbliższym otoczeniu przedszkola, szkoły, przychodnie, hipermarkety i dobrze rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej. Chociaż nie jest to regułą i warto przy wyborze takiego mieszkania, sprawdzić, czy jest możliwe, że w niedalekiej przyszłości coś się zmieni.
Następnym często wymienianym plusem takiego wyboru jest dostępność mieszkania od ręki. To znaczy, że kupując mieszkanie z rynku wtórnego możemy się do niego wprowadzić natychmiast po sfinalizowaniu transakcji. Natomiast mieszkania na nowym osiedlu, w momencie gdy decydujemy się na zakup, może być dopiero w trakcie budowy przez inwestora. Przyjdzie więc nam poczekać trochę, zanim się wprowadzimy. Jeśli potrzebujemy mieszkania do którego możemy się wprowadzić natychmiast, lepszym wyborem może być rynek wtórny. W sytuacji gdy nie mamy zbyt dużo czasu na szukanie.
Opisując zalety rynku wtórnego nie można nie wspomnieć, że takie starsze osiedla i tereny wokół nich mają dobrze rozwiniętą infrastrukturę drogową.
Czy możesz negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego?
Prowadząc negocjacje z deweloperem rzadko kiedy można uzyskać taką cenę, która dla kupującego byłaby kwotą idealną i co najważniejsze jak najmniej obciążającą rodzinny budżet. Sytuacja wygląda inaczej, gdy sprzedającym jest osoba prywatna, która do tego chce jak najszybciej sprzedać mieszkanie. Podczas negocjacji może okazać się o wiele bardziej skłonna do obniżki, byleby tylko sfinalizować transakcję.
Koszta, koszta, koszta, czyli pamiętaj o remoncie
Istotną kwestią jest także remont. Choć mieszkania z rynku wtórnego są tańsze, a dodatkowo możesz negocjować cenę, musisz uwzględnić w kosztach także i remont. W starych mieszkaniach nie raz do wymiany jest elektryka, kanalizacja, trzeba położyć nową gładź lub nawet i nowe tynki oraz przerobić mieszkanie pod siebie. O ile większość rzeczy zrobisz sam, finalnie możesz zaoszczędzić ogromne kwoty. Jeśli jednak nie potrafisz i masz do tego dwie lewe ręce, musisz skorzystać z pomocy ekipy remontowej, a to zdecydowanie nie jest tani wydatek.