mieszkania za gotówkę
fot.unsplash.com

Kupno mieszkania to nie lada wyzwanie. Samo szukanie idealnego lokum potrafi trwać kilka miesięcy czy nawet rok. Zanim jednak do tego się zabierzesz, powinieneś dobrze sprawdzić sytuację rynkową i zastanowić się jaka forma zakupu najbardziej ci odpowiada. Oczywiście każda ma swoje plusy i minusy. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla ciebie serię artykułów, które pomogą ci podjąć jak najlepszą decyzję w sprawie twojego przyszłego wymarzonego mieszkania. Czytaj dalej i sam się przekonaj!

mieszkania za gotówkę
fot.unsplash.com

Co powinieneś wiedzieć o rynku nieruchomości?

  1. Czy warto zdecydować się na zakup mieszkania za kredyt hipoteczny?
  2. Czy warto zdecydować się na zakup mieszkania za gotówkę?
  3. Czy warto zdecydować się na zakup mieszkania od dewelopera?
  4. Czy warto zdecydować się na zakup mieszkania z rynku wtórnego?
  5. Czy warto zdecydować się na zakup mieszkania w celu wynajęcia go?
  6. Czy warto zdecydować się na zakup mieszkania w celu zrobienia tzw. ”flip’a” czyli odsprzedania go za większą sumę?
  7. Czy warto zdecydować się na zakup domu w celu wynajęcia go?
  8. Czy warto zdecydować się na mieszkanie w Towarzystwie Budownictwa Społecznego?
  9. Czy warto zdecydować się na zakup domu wraz z działką?
  10. Czy warto zdecydować się na wybudowanie domu na działce? 
  11. Czy warto zdecydować się na zakup domu modułowego?

Dlaczego zakup mieszkania za gotówkę to najlepsza opcja?

Przede wszystkim jesteśmy całkowicie niezależnie od banku. Dodatkowym plusem okaże się brak ciążącego nad głową kredytu, załatwiania formalności. Obecnie jest to dość powszechna praktyka bo aż 40% mieszkań i domów jest kupowanych za gotówkę. Najczęściej są to nieruchomości w dużych miastach oraz atrakcyjnych lokalizacjach, jak mieszkania umiejscowione w nadmorskich miejscowościach lub w malowniczych górskich miasteczkach. Zazwyczaj wynika to z faktu, że kupujący nabywają tego typu lokale w celach inwestycyjnych.

Istotną przewagą transakcji gotówkowej przy zakupie mieszkania jest uniknięcie dodatkowych kosztów związanych z podjęciem kredytu czy odsetek. Kiedy zapłacimy za nieruchomość od razu całą kwotę, zaoszczędzimy pieniądze, a także unikniemy dodatkowe stresu wynikającego z niepewnej sytuacji ekonomicznej.

Czy zakup mieszkania za gotówkę jest ryzykowny?

Co z ryzykiem? O ile zakup mieszkania sam w sobie nie jest ogromnym ryzykiem, tak oszczędzanie na nie już jak najbardziej. Wiele zależy od tego, skąd posiadasz ową gotówkę. Jeśli chcesz na mieszkanie oszczędzać np. 15 czy 20 lat musisz mieć na uwadze to, że mieszkania ciągle drożeją. Lata temu mieszkanie można było kupić za 60 tysięcy złotych, obecnie taki sam metraż i lokalizacja kosztuje już 200 czy 250 tysięcy złotych. Dużym minusem jest także inflacja, która skrupulatnie „zmniejsza” twoje oszczędności.

W przypadku w którym gotówkę odziedziczyłeś czy pochodzi ona ze sprzedaży innej nieruchomości bądź rzeczy materialnych, sprawa jest znacznie prostsza, niż gdy miałbyś na mieszkanie oszczędzać pół swojego życia.

Czy zakup mieszkania za gotówkę generuje dodatkowe koszty?

Niestety tak, nawet w przypadku korzystnego z punktu widzenia kredytu zakupu mieszkania za gotówkę, będziemy musieli uiścić opłaty które wynikają z porządku prawnego i urzędowego, musimy m.in. zapłacić notariuszowi za przygotowanie dokumentów. Dodatkowo, jeżeli nabyłeś nieruchomość na rynku pierwotnym, trzeba wziąć pod uwagę kwestię wykończenia czy nawet przeprowadzenia gruntownego remontu. Na tym etapie warto zastanowić się, czy ma się na roboty remontowo-wykończeniowe dodatkową gotówkę, czy będzie potrzebny kredyt.

mieszkania za gotówkę
fot.unsplash.com

Można powiedzieć, że wrócimy wtedy do punktu wyjścia choć też nie do końca ponieważ kredyt wzięty na remont czy wykończenie będzie nas kosztował znacząco mniej niż kredyt na całą nieruchomość. Jednakże kredyt wzięty na mieszkanie kupione w całości za gotówkę nie będzie już mógł być potraktowany jako kredyt hipoteczny. Ewentualna pożyczka na remont lub wyposażenie lokalu będzie miała formę kredytu konsumpcyjnego, który ma znacznie gorsze warunki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here