zakup mieszkania za kredyt hipoteczny
fot.unsplash.com

Jeśli jesteś człowiekiem młodym, który jeszcze nie posiadł własnej nieruchomości nadającej się do zamieszkania, to pewnie nie jednokrotnie zastanawiałeś się jak możesz dorobić się lokum mieszkalnego. Własne mieszkanie czy dom jest jednym z najbardziej pożądanych kapitałów i to nie tylko wśród młodych osób. Chcąc założyć rodzinę czy chociażby się usamodzielnić, kupno mieszkania jest pierwszą czynnością, o której myślimy. Niestety, nie jest to takie proste. Dla większości osób będzie to bardzo poważny krok w życiu, a jego konsekwencje będą odczuwalne przez lata.

zakup mieszkania za kredyt hipoteczny
fot.unsplash.com

Co powinieneś wiedzieć o rynku nieruchomości?

 1. Czy warto zdecydować się na zakup mieszkania za kredyt hipoteczny?
 2. Czy warto zdecydować się na zakup mieszkania za gotówkę?
 3. Czy warto zdecydować się na zakup mieszkania od dewelopera?
 4. Czy warto zdecydować się na zakup mieszkania z rynku wtórnego?
 5. Czy warto zdecydować się na zakup mieszkania w celu wynajęcia go?
 6. Czy warto zdecydować się na zakup mieszkania w celu zrobienia tzw. ”flip’a” czyli odsprzedania go za większą sumę?
 7. Czy warto zdecydować się na zakup domu w celu wynajęcia go?
 8. Czy warto zdecydować się na mieszkanie w Towarzystwie Budownictwa Społecznego?
 9. Czy warto zdecydować się na zakup domu wraz z działką?
 10. Czy warto zdecydować się na wybudowanie domu na działce? 
 11. Czy warto zdecydować się na zakup domu modułowego?

Dlaczego kredyt hipoteczny to dobre rozwiązanie, jeśli chodzi o zakup mieszkania?

Najczęściej decydujemy się na kredyt hipoteczny kiedy nie stać nas na zakup mieszkania za gotówkę. Jest to dobra inwestycja, zważając na to, że, wynajem mieszkania, czynsz i wszelkie inne opłaty często są na tyle wysokie, że można porównywać je do spłaty kredytu mieszkaniowego. Różnica jednak tkwi w tym, że w przypadku własnego mieszkania spłacamy raty za swoje mieszkanie, a nie dajemy komuś obcemu pieniądze, jak to działa w przypadku wynajmu. Czasem wynajmując mieszkanie tak naprawdę spłacamy czyjś kredyt, a przecież moglibyśmy spłacać swój, prawda?

zakup mieszkania za kredyt hipoteczny
fot.unsplash.com

Zakup mieszkania na kredyt to jedna z ważniejszych decyzji w naszym życiu, ponieważ zwiąże ona nas z bankiem na 10, 15, 20, 30, a czasem nawet na 40 lat. Raty obciążą nasz budżet domowy, jest to dość ryzykowne, gdy nasza praca nie jest pewna i stała. Wiele osób boi się, że straci źródło dochodu i nie będzie miało z czego spłacać kredyt. Zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa w tym wypadku jest jak najbardziej realne, jednakże warto mieć na uwadze fakt, że jeśli wynajmiesz mieszkanie, to istnieje ryzyko, że w wyniku utraty pracy nie będziesz w stanie uiszczać opłaty za wynajem, za co właściciel mieszkania może cię prawnie z niego wyrzucić. Co za tym idzie nie jesteśmy też uzależnieni od kogoś, kto w każdej chwili może wypowiedzieć nam umowę, jeśli jego plany na zagospodarowanie mieszkaniem które nam wynajmuje się zmienią, np. będzie chciał je sprzedać lub znajdzie kogoś, kto będzie wynajmował za wyższą stawkę. 

Jakie warunki musisz spełnić, aby dostać kredyt na mieszkanie?

Pamiętaj, że sam fakt, że nie chcesz już wynajmować to za mało. Aby dostać kredyt na mieszkanie, MUSISZ posiadać umowę o pracę, na czas nieokreślony. Nie możesz mieć żadnego komornika na koncie. Dodatkowo pamiętaj, że nigdy, ale to nigdy nie dostaniesz kredytu na całość mieszkania. Co to oznacza? Że jeśli mieszkanie kosztuje 250 000 złotych, to ty kredyt dostaniesz na 200 000 złotych, a 50 tysięcy złotych musisz posiadać na koncie lub w gotówce i te pieniądze dajesz do banku, jest to tzw. wkład własny. W różnych bankach wynosi on różne cyfry, jednak przyjmuje się, że jest to od 10 do 30% wartości nieruchomości.

Pamiętaj, że to, że masz 50 tysięcy na koncie i możesz wziąć kredyt, nie oznacza, że powinieneś go brać. Do kwoty wkładu własnego musisz doliczyć jeszcze koszta związane z zakupem mieszkania i co najważniejsze – remont. W końcu nie każdego stać na to, aby wkładać pieniądze w mieszkanie z kredytu, spłacać kredyt, a w tym samym czasie wynajmować inne mieszkanie. Dlatego musisz oszczędzać, oszczędzać i oszczędzać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here