zakup mieszkania pod wynajem
fot.unsplash.com

Dochód pasywny to nic innego, jak wykonanie danej „pracy” raz, a następnie przed długi okres czasu otrzymywanie za nią profitów finansowych. Dochodem pasywnym może być np. sprzedawanie swojej książki czy e-booka, ale także i nieruchomości. Wiele osób kupuje mieszkania, remontuje je, a później wynajmuje, tworząc sobie tym samym dochód pasywny. Jest to świetna opcja, aby zarabiać więcej lub nawet całkowicie zrezygnować z obecnej pracy i żyć wyłącznie z tego. Czy takie rozwiązanie faktycznie jest, aż tak opłacalne? Odpowiadamy!

zakup mieszkania pod wynajem
fot.unsplash.com

Co powinieneś wiedzieć o rynku nieruchomości?

  1. Czy warto zdecydować się na zakup mieszkania za kredyt hipoteczny?
  2. Czy warto zdecydować się na zakup mieszkania za gotówkę?
  3. Czy warto zdecydować się na zakup mieszkania od dewelopera?
  4. Czy warto zdecydować się na zakup mieszkania z rynku wtórnego?
  5. Czy warto zdecydować się na zakup mieszkania w celu wynajęcia go?
  6. Czy warto zdecydować się na zakup mieszkania w celu zrobienia tzw. ”flip’a” czyli odsprzedania go za większą sumę?
  7. Czy warto zdecydować się na zakup domu w celu wynajęcia go?
  8. Czy warto zdecydować się na mieszkanie w Towarzystwie Budownictwa Społecznego?
  9. Czy warto zdecydować się na zakup domu wraz z działką?
  10. Czy warto zdecydować się na wybudowanie domu na działce? 
  11. Czy warto zdecydować się na zakup domu modułowego?

Inwestycja w mieszkanie w celu wynajęcia jest opłacalna?

Ludzie chcący zadbać o swój kapitał oraz ceniący sobie dobre inwestycje coraz częściej decydują sie na zakup mieszkania pod wynajem jako formę lokowania kapitału. Przychody z tytułu wynajmu w dzisiejszych czasach będą bardziej opłacalne niż lokaty i rachunki oszczędnościowe w bankach. Warto jednak pamiętać, iż zakup mieszkania pod wynajem jest inwestycją dużego ryzyka. Do kosztu zakupu trzeba dodać koszty wykończenia mieszkania i jego późniejszych remontów, jak również nieprzewidzianych wydatków.

W przypadku takiej inwestycji tak samo jak w przypadku każdej innej warto pomyśleć także o stworzeniu symulacji ekonomicznej. Inwestor musi w niej uwzględnić zakładane dochody, ale i koszty remontu czy ewentualnego opłacania czynszu. Zakup mieszkania pod wynajem nie musi przynosić zysków przez cały czas, i trzeba się z tym liczyć, że będą miesiące w których taka inwestycja nie wygeneruje profitów. Mogą się też zdarzyć miesiące w których wygeneruje stratę!

zakup mieszkania pod wynajem
fot.unsplash.com

Na jakie koszty dodatkowe musimy się przygotować?

Zakup mieszkania to nie tylko koszta związane z jego ceną. Nabycie nieruchomości wiąże się z koniecznością wypełnienia wielu wymogów formalnych oraz uiszczenia opłat urzędowych. Warto uwzględnić to w naszym planie inwestycyjnym.

Przedewszystkim dodatkowych nakładów finansowych będzie wymagać opłacenie kosztów: podatku, wynagrodzenia dla notariusza, uzyskania wypisu z aktu notarialnego, opłaty sądowej za utworzenie odpisu z księgi wieczystej oraz wpisu do hipoteki oraz wynagrodzenie rzeczoznawcy. 

Rozważ też, że ważnym elementem inwestycji będzie ubezpieczenie mieszkania. Jest to poważny krok nie tylko ze względu na formalności związane z bankiem. Ubezpieczenie mieszkania zmniejsza nasze ryzyko inwestycyjne i wydaje się być bardzo rozsądnym posunięciem.

Lokatorzy spłacający kredyt, czyli nie daj się oszukać

Często jest też tak, że osoba, która jest właścicielem danego mieszkania tak naprawdę wciąż spłaca za nie kredyt. Wtedy mieszkanie wynajmuje. Za jaką kwotę? Za miesięczną ratę kredytu + czynsz + media + małe odstępne dla właściciela. W teorii to rozwiązanie jest idealne. Ty nic nie płacisz, a nawet i jeszcze na tym zarabiasz. Oczywiście jest pewne „ale”. Musisz liczyć się z tym, że ktoś może ci zalegać z płatnościami i wtedy pozbycie się takiej osoby z twojego lokalu, ciągnąć się może nawet i kilka lat, w zależności od ilości rozpraw sądowych i płynności całego procesu.

Dodatkowo jeśli ktoś wypowie ci umowę w styczniu i do końca lutego się wyprowadzi, musisz uwzględnić fakt, że mieszkanie będzie stało puste czy to przez tydzień czy przez dwa tygodnie czy przez miesiąc. Wtedy liczysz się z tym, że koszta spadają na ciebie. Dlatego zanim zdecydujesz się na takie rozwiązanie, upewnij się, że cię na to stać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here