Kiedy należy wyciąć trzeci migdał u dziecka

Kłopoty z gardłem są dość częstą przypadłością u dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Gdy w wyniku przewlekłych infekcji dojdzie do patologicznego przerostu migdałka, należy udać się do laryngologa. Czy zawsze trzeba stosować leczenie chirurgiczne? Wyjaśniamy, kiedy należy wyciąć trzeci migdał u dziecka!

Czy zawsze trzeba wyciąć przerośnięty trzeci migdał?

Problemy z migdałkami dotyczą najczęściej dzieci, ponieważ narządy te w okresie dojrzewania zaczynają się zmniejszać. Trzeci migdał (gardłowy) w kolejnych latach całkowicie zanika. Jeśli do tego czasu dojdzie jednak do jego przerostu, może blokować drogi oddechowe.

Lekarz laryngolog w niektórych przypadkach zaleci tylko leczenie farmakologiczne. Odpowiednio dobrane leki przeciwzapalne i przeciwobrzękowe mogą skutecznie udrożnić drogi oddechowe. Jeśli taka terapia nie zadziała, konieczny będzie zabieg chirurgiczny. W przeciwnym razie może dojść m.in. do zaburzeń rozwoju, wad zgryzu czy problemów z sylwetką. Wtedy w późniejszych latach potrzebne są specjalne zabiegi medycyny estetycznej. Więcej na ich temat przeczytasz TUTAJ.

Wskazania do wycięcia trzeciego migdała u dziecka

Gdy skutki uboczne przerostu są zbyt uciążliwe lub niebezpieczne, lekarz zaleci usuwanie trzeciego migdałka. Zazwyczaj zabieg jest konieczny, gdy u dziecka zaobserwowano m.in.:

  • trudności w oddychaniu,
  • przewlekłą niedrożność nosa,
  • nawracające infekcje i ostre stany zapalne gardła, uszu lub zatok,
  • bezdech senny,
  • kłopoty z przełykaniem,
  • wady zgryzu,
  • nieprawidłowe ukształtowanie twarzoczaszki,
  • niedosłuch.

Wszelkie problemy z układem oddechowym oraz inne skutki uboczne, które mają negatywny wpływ na rozwój dziecka, muszą być szybko wyeliminowane. W ten sposób nie doprowadzi się poważnych powikłań, schorzeń czy nawet zaburzeń.

Jak przebiega usunięcie trzeciego migdałka (gardłowego) chirurgicznie?

Operacja przebiega w znieczuleniu ogólnym. Usunięcie trzeciego migdałka nie jest trudną procedurą, dlatego nie należy się jej obawiać. Przerośniętą tkankę wycina się specjalnym przyrządem – adenotomem. W ramach nowocześniejszych metod stosuje się dodatkowo kamerę wprowadzaną przez nos, która gwarantuje jeszcze lepszą dokładność.

Jeśli chirurg zastosuje nóż harmoniczny, laser lub koblację (fale elektromagnetyczne), krwawienie będzie dużo mniejsze, a rana szybciej się zagoi. Wtedy dziecko może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia. Po zabiegu pojawia się ból i obrzęk, a także zdarzają się problemy z przełykaniem lub mówieniem. Zazwyczaj szybko mijają, dlatego nie powinny zbyt długo się utrzymywać.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here