Jak planować wydatki
fot.unsplash.com

Planowanie wydatków to coś, czego powinni uczyć w szkołach i to powiemy bardzo głośno! Niestety wchodzimy w dorosłość, wyprowadzamy się i zaraz dzwonimy do mamy czy babci, przerażeni bo nie wiemy jak się płaci za prąd. O ile te rzeczy szybko wejdą nam w nawyk, tak planowanie wydatków to coś, czego czasem nawet nasza wszystkowiedząca mama czy babcia, zwyczajnie nie potrafi, a to naprawdę ważny element „dorosłości” i dorosłego życia w jakie wchodzimy. Spokojnie, od czego masz nas?

Dlaczego warto planować wydatki?

Planowanie wydatków jest istotne. Dzięki nim mniej wydamy na zakupy spożywcze, odłożymy pieniądze na samochód czy na wkład własny do kredytu hipotecznego na mieszkanie. Niektórzy oszczędzają dla samego faktu oszczędzania i zabezpieczenia siebie na nagły wypadek, czarną godzinę czy na stare lata. Niezależnie od tego co cię motywuje, oszczędzać trzeba i nie ma zmiłuj się. Nie możesz całego życia przeżyć od pierwszego do pierwszego, tak nie da się spokojnie żyć.

Gdzie planować wydatki?

Podjęłaś decyzję – czas na oszczędzanie i planowanie wydatków. Od czego zacząć? Zacznij od określenia gdzie chcesz to robić? W zeszycie? W bullet journalu? W Excelu? Na telefonie? Możliwości jest naprawdę sporo, many dla ciebie kilka wskazówek.

Jak planować wydatki
fot.unsplash.com

Budżet domowy w Excelu/Google Spreasheet – szablon

Możesz stworzyć szablon samodzielnie lub poszukać czegoś w sieci. My zrobiliśmy to za ciebie i zebraliśmy kilka przydatnych linków:

  1. https://jakoszczedzacpieniadze.pl/budzet-domowy-2021-szablon-arkusz-excel
  2. https://jakoszczedzacpieniadze.pl/budzet-domowy-2020-szablon-arkusz-excel
  3. https://templates.office.com/pl-pl/budżety
  4. https://kobiecefinanse.pl/budzet-rodzinny-w-arkuszach-google/
  5. https://www.google.com/intl/pl/sheets/about/
  6. https://support.google.com/docs/answer/148833co=GENIE.Platform%3DDesktop&hl=pl

Budżet domowy w Bullet Journalu/notesie/na kartce – pomysły

Możesz to zrobić na różne sposoby – bullet journal, notes, szablon do wydruku, kartka i długopis, tablica korkowa czy specjalnie zawieszona na ścianie rolka z papierem do rysowania. Również tutaj mamy dla ciebie kilka linków:

  1. https://pl.pinterest.com/pin/350647520974803008/
  2. https://pl.pinterest.com/pin/320811173440410512/
  3. https://worqshop.pl/jak-zaczac-oszczedzac/pomysly-na-oszczednosci-jak-zrobic-budzet-domowy-worqshop-blog/
  4. http://zielonalenka.pl/jak-prowadzic-prosty-budzet-domowy-plik-do-pobrania-i-wydrukowania/

Budżet domowy w telefonie – aplikacje

Wolisz swój telefon? Śmiało! Ściągnij jedną z wielu aplikacji stworzonych do tego celu:

  1. Money Lover;
  2. PanParagon;
  3. Guilt – Expense Manager;
  4. Kwitki;
  5. Pennies/Spending Tracker;
  6. Kontomierz;
  7. Aplikacja Generali Investments;
  8. HandWallet;
  9. Wallet;
  10. Moje Finanse;
  11. Google Keep;
  12. Spendee;

Metody planowania wydatków – jak wybrać najlepszą?

Istnieją różne metody planowania wydatków czy oszczędzania. Wybierz taką, która najlepiej będzie ci pasować. Metoda planowania wydatków to głównie sposób w jaki to będziesz robić tak, aby pasował do ciebie. Jeśli telefon masz zawsze ze sobą – sięgnij po aplikację lub coś, do czego masz dostęp zarówno z laptopa, jak i z telefonu. Lubisz pisać? Użyj bullet journala czy nawet zwykłego kalendarza, o ile faktycznie o nim pamiętasz i masz go zawsze ze sobą.

Jak planować wydatki
fot.unsplash.com

Jak planować wydatki?

Czas na samo planowanie wydatków. Od czego zacząć? Od wyliczenia wydatków i przychodów. Policz, ile zarabiasz, jeśli dzielisz dom z kimś jeszcze, jego również dolicz może to być mąż, partner, współlokator, zależy od tego czy macie wspólny budżet czy nie. Od miesięcznych przychodów odlicz tzw. koszty stałe, czyli te, które ponosisz co miesiąc w takiej samej lub podobnej kwocie. Kosztami stałymi są np. czynsz, kredyt, rata, abonament za telefon, internet, paliwo, karta miejska, karnet na siłownię, prąd, woda, inne rachunki itp. Jeśli masz jakieś rachunki cykliczne jak np. OC, AC czy przegląd samochodu, możesz je rozbić na cały rok i miesięcznie odliczać 1/12 i odkładać na bok, tak aby uniknąć nagłego sporego wydatku.

Teraz czas na kwoty zmienne, czyli np. zakupy, hobby, pasje, przyjemności itp. Tutaj zacznij od zbierania paragonów przez jeden cały miesiąc. Sprawdź co kupiłaś, ile kupiłaś i podziel to na kategorie. Warto paragon z np. Biedronki rozbić na czynniki pierwsze i wydzielić np. trzy czy więcej kategorii z jednego paragonu, czyli np. jedzenie, chemia/kosmetyki, przyjemności/inne/zbędne. W kolejnych miesiącach zmniejszaj te kwoty i różnicę odkładaj na konto oszczędnościowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here