USG piersi to badanie szybkie, proste i bezbolesne. Mimo wszystko w Polsce nadal wiele, zdecydowanie zbyt wiele kobiet, umiera na nowotwór piersi. Dzieje się tak przez zbyt słabą profilaktykę. Nowotwory piersi są zazwyczaj niegroźne pod warunkiem, że wykryje się je na wczesnym etapie rozwoju. Aby tak się stało należy przede wszystkim badać się profilaktycznie.
USG piersi kiedy wykonywać i jak często
Wiele osób uważa, że badania profilaktyczne są dla osób starszych. Nic bardziej mylnego. O swoje zdrowie trzeba zadbać już w młodym wieku, nawet jeśli czujemy się bardzo dobrze. Sonomammografia jest zalecana już od 20 roku życia. Powinno się ją wykonywać co dwa lata. Po 30 roku życia lekarze zalecają badanie profilaktyczne co 12 miesięcy. Jeszcze częściej badanie powinno być wykonywane u osób, u których stwierdzono już zmiany w piersi, które potencjalnie mogą okazać się niebezpieczne. Są też kobiety obciążone genetycznie. Jeśli wiedzą o chorobie nowotworowej piersi wśród najbliższej rodziny (mama, babcia) również powinny wykonywać badanie częściej.
Co może wykryć badanie?
Sonomammografia ma na celu wykrycie zarówno łagodnych jak i złośliwych stanów nowotworowych. Dzięki badaniu można kontrolować powstałe już zmiany, takie jak zmiany torbielowate, mastopatię, dysplazję sutka czy brodawczaki. Wyczuwalny guzek w piersi wcale nie oznacza raka. Może to być na przykład gruczolakowłokniak, który występuje u wielu młodych kobiet i ma charakter łagodny. Jest to zmiana, która raczej nie zamienia się w złośliwą, ale konieczne jest jej regularne kontrolowanie. Wykonanie USG piersi kiedy zmiana nowotworowa jest łagodna może uratować życie.
Jak to w ogóle działa?
Badanie ultrasonograficzne to nic innego jak pokazanie obrazu wnętrza piersi. Aby było to możliwe stosuje się fale akustyczne, które przenikają do tkanek. Należy pamiętać, że badanie USG jest zupełnie bezbolesne i w żaden sposób nie ingeruje w ciało pacjenta. Jest na tyle bezpieczne, że z powodzeniem można je wykonywać nawet u kobiet w ciąży. Można je również wykonywać często, ponieważ nie wiążą się z tym żadne konsekwencje. Warto więc badać się profilaktycznie, zadbać o swoje zdrowie na każdym etapie życia, nawet jeśli wydaje nam się, że czujemy się świetnie i jesteśmy w pełni zdrowia.