Trening Jacobsona
Stresujący tryb życia, pośpiech i sytuacje, które wywołują lęk, odbijają się nie tylko na sferze psychicznej, ale także na tej fizycznej. Objawy somatyczne mogą być bardzo uciążliwe, a trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zrelaksowane ciało i zaniepokojony umysł nigdy nie idą ze sobą w parze. Mogą jednak pomóc różnego rodzaju techniki relaksacyjne, takie jak trening Jacobsona. Na czym on polega?

Dlaczego taka metoda relaksacji?

Trening Jacobsona opiera się na wykonywaniu konkretnych, precyzyjnych ruchów nóg, rąk, dłoni, tułowia, stóp i twarzy. Należy właściwie napinać, a następnie świadomie rozluźniać określone grupy mięśni.

Celem takich ćwiczeń jest zredukowanie rezultatów wywołanych przez stres. Osoby wykonujące trening Jacobsona rozluźniają w ten sposób całe napięte ciało, niwelując kłopotliwe objawy somatyczne, z którymi mierzą się na co dzień.

O treningu Jacobsona – co warto wiedzieć?

Trening powstał w latach 30. XX wieku i funkcjonuje również pod nazwą: Progresywna Relaksacja Mięśni. Nazwa tej techniki relaksacyjnej pochodzi od nazwiska amerykańskiego psychiatry i eksperta ds. chorób wewnętrznych, Edmunda Jacobsona.

Można więc śmiało uznać, że już od prawie stu lat ta metoda święci triumfy na całym świecie, nie tracąc na popularności. Z pewnością warto więc dołączyć do grona zadowolonych osób, które przy jej pomocy przezwyciężyły stres i nerwy.

Trening Jacobsona w praktyce

Jak wyglądają konkretne ćwiczenia, charakterystyczne dla treningu Jacobsona? Istnieje wiele wariantów, a my przybliżamy jedynie wybrane z nich.

  1. Usiądź wygodnie i wykonaj kilka spokojnych wdechów i wydechów. To dobry start, który rekomendują wszystkie dostępne techniki relaksacyjne.
  2. Skoncentruj się na lewej i prawej stopie. Ściągnij palce w kierunku kolana, napnij, odczekaj około 5 sekund, a następnie rozluźnij.
  3. Wzrusz ramionami i podnieś je najwyżej, jak to możliwe, zwracając uwagę na napięcie barków. Rozluźnij.
  4. Napnij prawą łydkę, utrzymaj napięcie przez 5-10 sekund i rozluźnij mięśnie. To samo zrób z lewą łydką.
  5. Napnij i rozluźnij szczęki. Zaciśnij zęby na około 10 sekund, a w tym czasie podnieś język do podniebienia, utrzymaj i pozwól mu opaść.
  6. Zaciśnij obie pięści. Zwróć uwagę na napięcie dłoni i przedramion, a na koniec je rozluźnij.
  7. Wdech i wydech – spokojnym rytmem.

Co możesz osiągnąć dzięki treningowi Jacobsona?

Jeśli nauczysz się rozluźniać wybrane partie mięśni, nad którymi masz kontrolę, to zyskasz też umiejętność panowania nad tymi mięśniami, które do tej pory pozostawały poza twoją kontrolą. To niezwykle ważne.

Dzięki treningowi wzmocnisz zaufanie do siebie, rozwiniesz wyobraźnię, zyskasz kontrolę nad własnym ciałem i nastrojem oraz ulepszysz sprawność rozmaitych procesów myślowych. Przede wszystkim jednak zredukujesz dokuczliwe objawy lękowe, które być może do tej pory cię „blokowały” i nie dawały odczuwać radości życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here