Różnice między NRB a IBAN

Numery NRB i IBAN dotyczą rachunków bankowych – bez nich wykonanie przelewu nie byłoby możliwe. To dzięki tym numerom jesteśmy w stanie określić, do kogo konkretnie mają trafić pieniądze. Różnica między NRB i IBAN dotyczy jedynie tego, czy wykonujemy przelew krajowy czy zagraniczny. Sprawdź kiedy wykorzystać poszczególne numery.

Numer Rachunku Bankowego (NRB)

NRB to nic innego jak skrót od Numeru Rachunku Bankowego. Każdy posiadacz konta bankowego posiada ten numer i to dzięki niemu może otrzymywać chociażby wypłatę na konto. Jest on stosowany w operacjach krajowych – oznacza to, że jest używany kiedy np. chcesz przelać pieniądze do członka rodziny mieszkającego w tym samym kraju lub zapłacić za zakupy w sklepie z siedzibą w tym kraju. Numer NRB składa się z 26 znaków, podzielonych na trzy grupy, z których każda ma określone znaczenie.

Przykładowy format numeru rachunku bankowego można przedstawić w następujący sposób: KKAAAAAAAABBBBBBBBBBBBBBBB. Na jego podstawie wyjaśniamy czego dotyczą poszczególne cyfry:

– 2 pierwsze cyfry, oznaczone jako KK to suma kontrolna

– 8 kolejnych cyfr (AAAAAAAA) to numer rozliczeniowy banku

– pozostałe 16 cyfr (BBBBBBBBBBBBBBBB) to indywidualny numer rachunku klienta

Jak widać, numer NRB to nie tylko losowy ciąg cyfr, ale konkretny „wzór” dzięki któremu wiadomo którego banku dotyczy numer rachunku i do kogo konkretnie należy.

Międzynarodowy numer rachunku bankowego (IBAN)

Numer IBAN otrzymasz bardzo szybko. Wystarczy, że na początku Numeru Rachunku Bankowego dodasz dwie litery, którą stanowią symbol państwa – to właśnie będzie międzynarodowy numer rachunku bankowego, czyli IBAN. Numer ten znacząco usprawnia transakcje międzykrajowe. Ponadto podanie numeru IBAN jest konieczne podczas realizacji operacji w walucie euro, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób szybko go uzyskać.

Wygenerowanie IBAN nie wymaga wizyty w banku

Aby korzystać z IBAN nie musisz podejmować praktycznie żadnych działań. Oznacza to, że nie ma konieczności składania żadnego wniosku o jego przyznanie w banku. Jedyne co musisz zrobić, to dopisanie dwóch liter przed numerem rachunku bankowego, co opisano wyżej. Musisz zatem znaleźć informację o tym, jakie litery odpowiadają konkretnemu krajowi i dodać je przed Numerem Rachunku Bankowego. Dla przykładu dla Polski jest to symbol PL.

Dzięki umiejętności szybkiej zmiany Numeru Rachunku Bankowego na numer IBAN twoje transakcje będą bezproblemowe, niezależnie od tego czy wykonujesz przelew krajowy czy zagraniczny. Artykuł powstał we współpracy z portalem https://okochat.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here